JURA
Jura Krakowsko – Częstochowska – piękne krajobrazy, zamki, jaskinie, szlaki…
Witamy w krainie białych skał, wzgórz porośniętych pięknymi lasami, zwieńczonych ruinami Orlich Gniazd strzegących dawnej granicy Korony. Potoczne określenie tego malowniczego zakątka – „Jura”, pochodzi od nazwy okresu jurajskiego ery mezozoicznej, kiedy to osadziła się większość skał budujących region.
Jura jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, którzy przemierzają jej szlaki samochodem, pieszo, rowerem, a nawet konno. Ze względu na swój urozmaicony krajobraz jest miejscem niezwykle cennym przyrodniczo, idealnym dla rodzinnej rekreacji.
Jakich by nie użyć słów, nie oddadzą one uroku tej niezwykle pięknej i urozmaiconej historycznie, przyrodniczo oraz kulturowo części Polski.
Jura tworzy pas o długości ok. 80 km pomiędzy Krakowem a Częstochową. Charakterystyczne są tu skały wapienne, a także zjawiska krasowem.in. jaskinie ze stalaktytami, stalagmitami oraz stalagnatami. Na południowy wschód od Częstochowy znajduje się najwięcej jaskiń w Polsce. Występują tam skamieniałe szkielety i skorupy organizmów (m.in. amonity) oraz ostańce czyli trwalsze fragmenty skał (m.in. Maczuga Herkulesa).
Zamki
Najbardziej charakterystycznymi elementami krajobrazu Jury są warownie ( w większości wybudowane w XIV w. dla obrony obszarów przygranicznych). Obecnie zwykle są to pozostałe po nich ruiny, bądź elementy zamków, osiadłe na jurajskich wzgórzach niczym orle gniazda, stąd nazwa głównego szlaku wiodącego przez Jurę od zamku do zamku – Szlak Orlich Gniazd. Perłami wśród zamków Jury Krakowsko – Częstochowskiej są:
- Zamek w Ogrodzieńcu - 12 km
- Zamek Bobolice - 18 km
- Zamek w Mirowie - 16 km
- Zamek w Ojcowie - 50 km
- Zamek w Pieskowej Skale - 48 km
- Zamek w Olsztynie - 40 km
Ostańce skalne
Nie mniej charakterystyczne dla krajobrazu Jury są białe, sterczące ostańce skalne:
- Okiennik Wielki w Skarżycach
- Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale
- Brama Krakowska w Ojcowie
- Góra Zborów
Jaskinie
Mniej widoczne, ale nie mniej liczne i atrakcyjne są jaskinie i groty na Jurze, namiętnie eksplorowane przez grotołazów i speleologów. Ciekawe jaskinie to:
- Grota Łokietka w Ojcowie
- Jaskinia Ciemna w Ojcowie
- Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach
- Jaskinia Wierzchowska Górna
- Jaskinia Mamutowa
Szlaki na Jurze
Na jurze powstała ogromna liczba szlaków turystycznych (pieszych, rowerowych, konnych). Niektóre z nich prowadzą przez cały obszar Jury Krakowsko – Częstochowskiej, inne są wytyczone lokalnie. Najdłuższei najpopularniejsze z nich to:
- Czerwony Szlak Orlich Gniazd
- Niebieski Szlak Warowni Jurajskich
- Czerwony Szlak Rowerowy Orlich Gniazd
Ojcowski Park Narodowy
Na południu Jury powstał malowniczy Ojcowski Park Narodowy, przyciągający turystów jak magnes, gdyż na niewielkiej powierzchni zgromadziło się wszystko, co urzeka na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej - ciekawe ostańce, ruiny zamku, jaskinie i zabytkowe wille drewniane. A to wszystko w otoczeniu pięknej przyrody doliny Prądnika.
Pustynia Błędowska
Jest to największa pustynia w Europie. Stanowi unikat przyrodniczy i geograficzny, powstała bowiem w umiarkowanym i wilgotnym klimacie. Pustynia znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jest częściowo objęta specjalną ochroną w postaci użytku ekologicznego. Powierzchnia piasków wynosi 32 km2 (długość 8-9 km, szerokość 3-4 km) i podzielona jest doliną rzeki Biała Przemsza. Kiedyś można tu było obserwować niezwykłe miraże, zjawiska fatamorgany. Obszar ten odznacza się specyficznym krajobrazem.
Autorem większości zdjęć naszej galerii jurajskiej jest Pan Krzysztof Dziuba (fotoblog https://info-mix.flog.pl/).
Serdecznie dziękujemy za ich udostępnienie.